Да съхраним българското
Посещението на форума е само за регистрирани.Моля,авторизирайте се

Join the forum, it's quick and easy

Да съхраним българското
Посещението на форума е само за регистрирани.Моля,авторизирайте се
Да съхраним българското
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Търсене
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 




BGtop
.: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове




Вход

Забравих си паролата!

Септември 2024
ПонВтоСряЧетПетСъбНед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Календар Календар


Петковден, 14 октомври

Go down

Петковден, 14 октомври Empty Петковден, 14 октомври

Писане by bgfolklor Съб Сеп 20, 2014 5:01 pm

Света Петка /гр. Параскева, “петъчна”/ е сред най-популярните и обичани български светици. Вярва се, че ръката на св. Петка посочва къде под земята има животворна вода, на кое изворче или кладенче водата е целебна. Лекува болни от очи и от слепота. Светицата е покровителка на жените, родилките и дома. Тя следи да се празнува името й във всички петъци и наказва жените, които работят в тези дни.
Дойде ли Петковден хората казват, че топлото време си отива и започва зимата. На Петковден стопанската година приключва, реколтата е прибрана, време е за почивка. На Димитровден, точно след 12 дни, с първия сняг, промяната трябва да стане факт. През лятото празниците са по-малко. Истинското им „ нашествие”започва от Петковден. Затова казват, че св. Петка “повежда” светците и техните зимни празници.
Започват сватбите
От Петковден започват сватбите. Ще свършат на Сирница, следващата година. До тогава по къщите ходят годежари, на площадите се правят петковденски хора. Наричат ги “сглядни”, защото на тях играят само моми за женене, а момците и техните родители ги оглеждат.
Започва оплождането на домашния добитък (”мърлене”, “овча сватба”).

Курбан
Света Петка се приема като покровител на митичния праотец, стопанин на рода. Затова на деня й извършва семейна родова служба. На трапезата върху мъжка риза, паничка сол и чаша вино се слага обредният хляб “св. Петка” и всички му се покланят три пъти. Най-възрастният вдига хляба високо и благославя с него за здраве и плодородие.
Освещават се новопостроените къщи.
Осмислянето на празника като повратен, като граничен между новата и старата аграрна година води до спазването на обичая “полазване”. Гледа се кой пръв ще дойде в дома и от това, какъв е той, се определят късметът и здравето през цялата година.

Св. Петка – лечителка
Жените в Странджанско почитат св. Петка против безплодие. В навечерието на празника бездетните преспиват край параклис на нейно име или аязмо с лековита вода, сутринта се мият и пият от водата. Казват, че светицата им помагала и скоро забременявали. На много места у нас, също и в Северна Гърция, вярват, че благодарение на св. Петка незрящите могат да прогледнат, да се изцерят от всяка болест на очите. Слепите и хората с болни очи носят дар и оставят вотиви с формата на човешко око пред иконата й.
bgfolklor
bgfolklor
Admin

Брой мнения : 341
Join date : 14.07.2014
Age : 34
Местожителство : Горна Оряховица

https://bgfolklor.bulgarianforum.net/

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите